Преподобний Нікола Святоша

Преподобний Нікола Святоша (Святослав), князь Чернігівський, Печерський чудотворець, в Ближніх печерах (+ 1143), був правнуком великого князя Ярослава Мудрого і сином князя Давида Святославича Чернігівського. Святоша був Луцьким князем, мав дружину і дітей . Але святий князь, залишивши сімейство, прийняв постриг у Києво-Печерській обителі. Тут Нікола Святоша з великим смиренням проходив послух: три роки працював у трапезнії, для якої рубав дрова і носив воду, наступні три роки був воротарем у монастирі. Біля своєї келії святий розвів сад. На свої кошти він побудував у монастирі храм святої Трійці і лікарняну церкву в ім’я святителя Миколая, свого небесного покровителя.

Преподобний Нікола був першим з російських князів, які прийняли чернецтво. Він терпляче переносив докори своїх братів за рішучість вести життя безмовного послушника. Лікар преподобного, Петро, ​​доводив князю подвижнику, що подвиг такого послуху зашкодить його здоров’ю. Але раптово лікар сам захворів і зцілився лише за молитвами преподобного Ніколи. Тоді Петро постригся в ченці.

Пройшовши різні слухняності, преподобний Нікола наклав на себе обітницю мовчання. Коли святий отримував гроші, то вживав їх на прикрасу храму, на покупку книг (бо любив книжкове читання) або роздавав убогим. Святий Нікола прославлений у чіні преподобного.